Zámeček Malvazinky  »  Úvod

OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE VAKCÍNOU VAXIGRIP

Říjen a listopad jsou nejvhodnější dobou pro očkování proti chřipce. K nárůstu onemocnění a k epidemiím dochází zpravidla v průběhu prosince, riziko trvá přibližně do dubna následujícího roku. Ochranná hladina protilátek z aplikované vakcíny přetrvává 6 - 12 měsíců. Očkuje se v 1 dávce do horní části paže.

Co je dobré o chřipce vědět?

  • Chřipka je sezónní onemocnění. Začíná v říjnu daného roku a trvá až do dubna roku následujícího. Je to infekční onemocnění vyvolané virem. Klinicky probíhá jako akutní zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích a její nástup je obvykle náhlý. Často je doprovázen bolestmi hlavy, zimnicí a teplotami 38 - 40°C. Nemocný pociťuje bolesti kloubů, svalů a suchý, dráždivý kašel. Má rýmu, pocit sucha a škrábání v krku.
  • Virus chřipky se šíří především vzduchem při kašlání a kýchání zejména v prvních dvou dnech nemoci.
  • Prevence vzniku a šíření chřipky se zaměřuje hlavně na zabránění přenosu virů z nemocného na zdravého člověka, jakož i na posílení celkové odolnosti organismu. Chřipka se přenáší vzduchem, je tedy důležité časté větrání místností. Nejefektivnější prevencí před chřipkou je očkování.

Kdy je nutné očkování odložit?

V době očkování nesmí být člověk akutně nemocný, v den aplikace se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária, ani větší konzumace alkoholických nápojů. V době očkování nesmí brát zaměstnanec antibiotika. Vedlejší reakce vakcíny mohou mít lokální nebo celkový charakter: mírná bolest, otok, zarudnutí a/nebo infiltrát v místě vpichu, z celkových pak bolest hlavy nebo zvýšená teplota. Příznaky ve většině případů vymizí během 1 až 2 dní.

Cena vakcíny: 210,- Kč + 100,- Kč aplikace.

Zajistěte si termín už dnes na tel. 251 116 651 nebo e-mailem na recepce.zamecek@mediterra.cz.